A

Zima to dobry czas na trening na zewnątrz, ponieważ:
Po pierwsze, UODPARNIAMY DZIECI. W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież są mniej aktywne fizycznie niż przedstawiciele poprzednich pokoleń. – Kiedyś zima nie zmieniała niczego w kontekście czasu spędzanego na podwórkach. Trzeba było się tylko cieplej ubrać i już można było biegać czy zjeżdżać na sankach. Dziś najmłodsi są pasywni, znacznie więcej czasu spędzają w domach. Dzięki treningom na boisku konfrontujemy ich z pewnymi niedogodnościami, a systematyczność sprawia, że stają się oni po prostu silniejsi – uzasadnia Matusiak.
 
Po drugie, BUDUJEMY WYTRZYMAŁOŚĆ, co łączy się z punktem pierwszym. Specyfika dworu jest inna niż hali – to oczywiste. Na większym placu trenerowi łatwiej jest przeprowadzić jednostkę treningową, podczas której wszyscy zawodnicy są aktywni od początku do końca zajęć. Oczywiście pod dachem również możliwe jest przeprowadzenie treningu w ten sposób – w tym wypadku wszystko zależy od kreatywności szkoleniowca – komentuje Matusiak.
 
Po trzecie, POLEPSZAMY PRZEMIANĘ MATERII. Aktywność na dworze bardzo korzystnie wpływa na metabolizm zawodników. Trenując na powietrzu dostarczamy organizmowi więcej tlenu, co bezpośrednio przekłada się na sprawniejszą pracę narządów. Przyspieszone krążenie krwi usprawnia z kolei metabolizm i ułatwia usunąć toksyny z organizmu.
Po czwarte, PRZEPROWADZAMY EFEKTYWNY TRENING. Duże boisko oznacza przestrzeń. Dzięki niej zwiększa się wachlarz możliwości trenera, który nieograniczony ścianami jest w stanie przeprowadzić udany trening. – Należy jednocześnie pamiętać, że w hali, nawet najmniejszej, również jest to możliwe. Wchodzimy tutaj w kwestię organizacji zajęć, a to temat na zupełnie inną rozmowę – twierdzi Michał Libich.
 
Po piąte, SPĘDZAMY CZAS NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. Wszystkie argumenty za przeprowadzaniem zimowych treningów na otwartym boisku w większym bądź mniejszym stopniu łączą się ze sobą. Ten argument ma wiele wspólnego ze wspomnianym na początku uodparnianiem dzieci. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu wpływa na dotlenienie mózgu, a co za tym idzie poprawę koncentracji i samopoczucia.
 
Czy wobec powyższego trening na zewnątrz zawsze będzie dobrym pomysłem? – Pracujemy z ludźmi i zawsze musimy dostosowywać się do sytuacji i do nich. Jeśli temperatura odczuwalna nie spada poniżej -10 stopni Celsjusza, nie ma porywistego wiatru i intensywnych opadów śniegu, to jestem skłonny wyjść z podopiecznymi na boisko. Wiem, że w trakcie treningu, który przeprowadzę w takich warunkach, dzieci będą zaangażowane i z pewnością nie zmarzną ani się nie rozchorują. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby zajęcia sprawiały im przyjemność – odpowiada Matusiak.
Rafał Cepko (laczynaspilka.pl)

 

Dlaczego zimą warto trenować na otwartym boisku?

12 listopada 2020

CHECZ GDYNIA
piłka nożna dziewcząt

FINANSOWANIE SZKOLENIA

Sportowe szkolenie dzieci i młodzieży w Stowarzyszeniu Ognisko TKKF Checz Gdynia współfinansowane jest przez Gminę Gdynia
Dotacja celowa Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu "Klub"
Stowarzyszenie
Ognisko TKKF Checz Gdynia
wspiera Rada Dzielnicy Chylonia

SPONSOR GŁÓWNY

PARTNER TECHNICZNY

SPONSOR